Téboly
2020.09.10. (Unhinged) Veled is szembejöhet a legrosszabb rémálmod… Rachel (Caren Pistorius) a reggeli rohanásban, a végeláthatatlan dugóban ülve ledudál egy idegent (Russell Crowe), és elhajt mellette. A férfi ettől hirtelen bekattan, és egy halálos országúti bosszúhadjáratba kezd. Üldözőbe veszi a nőt, akit pokoli leckék végtelen során keresztül próbál teljesen kikészíteni. A tébolyult ámokfutó nem kímél senkit, aki az útjába kerül… Az Oscar-díjas Russell Crowe fantasztikus alakítást nyújt ebben az időszerű, hátborzongató, minden pillanatában feszült thrillerben. A film forgatókönyvét a műfajban jártas Carl Ellsworth jegyzi (Disturbia, Éjszakai járat).
KRITIKA
Egyetlen dolog akad, amire figyelni érdemes ebben a filmben, és őt úgy hívják, hogy Russell Crowe.
Tóth Csaba
Szokás azon gúnyolódni, hogy Russell Crowe jócskán meghízott, és ma már csak a paródiája annak a jóképű fickónak, akibe a Gladiátor után a fél világ beleszeretett, de ezek a gúnyolódások jellemzően nem veszik figyelembe, hogy Crowe a pluszkilóktól egyáltalán nem lett rosszabb színész. Sőt, egyike azon keveseknek Hollywoodban, aki teljesen tisztában van az életkorával és a testi állapotával, és ahhoz illő szerepeket vállal. Utoljára hat éve, a Noé idején próbálkozott hősszereppel, és a filmjeiben már meg sem próbál ő lenni a karizmatikus csábító. Sokkal inkább fekszenek neki a kétes erkölcsű, zűrös hátterű alakok, esetleg a makacs családapák, és most már egyáltalán nem akarja, hogy a filmjeiben minden körülötte forogjon. Crowe megjelenésében mindig is volt valami fenyegető, valami félelmetes, amit már a karrierje elején remekül használt az olyan filmjeiben, mint a Romper Stomper vagy a Szigorúan bizalmas. Könnyen keltett szimpátiát a nézőben, ugyanakkor éreztük, hogy inkább tartani kell tőle, mert a benne tomboló indulatok bármikor kitörhetnek. A személyisége és színészi eszköztára legsötétebb részét azonban csak mostanság kezdte teljesen szabadjára engedni, aminek eredménye A legharsányabb hang című sorozata mellett a Téboly című mozi.
A Téboly valahol Spielberg Párbajának és Schumacher Összeomlásának szerelemgyereke, de sajnos hiányzik belőle az előbbi makacs egyszerűsége, következetessége és stílusa, valamint az utóbbi társadalomkritikája. Mi marad nekünk ezután? Hát Russell Crowe, a középkorú, frusztrált ember, aki a nagy forgalomban kiakad egy nőre, amiért az túl agresszíven dudál rá, és egyszerűen úgy dönt, tönkreteszi, nem csak a nő napját, hanem az egész életét is. Crowe-t látszólag nem érdekli, hogy egy B-kategóriás thrillerben játszik, olyan elánnal veti bele magát a játékba. Egyszerre láthatjuk benne a kétségbeesett, sebzett vadat, akinek már nincs veszítenivalója, és mivel már sarokba szorították, bármit megtehet. Ott van benne a tomboló indulat, az igazi vadállati én is, ami az ő karizmájával párosulva hihetetlenül erős karakterré teszi őt. Tényleg óriási kár azért, hogy egy A+-os alakításnak egy ilyen fantáziátlan thrillerben kell tündökölnie, ugyanakkor Derrick Borte nem teljesen kókler rendező. Bár fantáziát és friss ötleteket nem csepegtet a filmjébe, de az autós üldözéseket és az akciójeleneteket biztos kézzel levezényli, a film meglepően véres és erőszakos, és a másfél órás játékidő is pont ideális, itt nincs idő a sallangra. Még a csúnyább logikai bakikat is elnézzük a forgatókönyvnek, ugyanis a Téboly tempója és Crowe energikus játéka többnyire feledtetni tudja velünk őket.
90 perc, amerikai
Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó cikkek:
Szólj hozzá!