Spirál: Fűrész hagyatéka
2021.06.03. (Spiral: From the Book of Saw) Kezdődik egy új játék… A rámenős detektív, Zeke Banks (Chris Rock), és újonc partnere (Max Minghella) egy szadista sorozatgyilkos után nyomoznak, aki városszerte halálra kínozza áldozatait. Az eset ijesztően emlékeztet a kegyetlen játékairól elhíresült Fűrész vérontásaira. Minden jel arra mutat, hogy egy hasonlóan beteg elme a hírhedt játékmester helyébe lépett. Amikor a nyomozó egyre közelebb kerül a tettes kilétéhez, váratlanul csapdába kerül, és apjával (Samuel L. Jackson) együtt a gyilkos morbid játékának középpontjában találja magát.
KRITIKA
Tobin Bell nélkül Fűrész-filmet csinálni igen bátor dolog, a 2017-es Fűrész – Újra játékbannál nem is volt hozzá merszük, még a plakátra is kipakolták Kramert az igen apró szerepe ellenére. Most ugyan nem halloween környékén, de itt az új epizód, ami egy új korszakot hivatott elindítani.
Matheika Ábris
A csupán 1,2 millió dollárból készült Fűrész egy felkavaró, gyönyörűen gusztustalan, de közben mégis intelligensen megírt és mondanivalóval rendelkező film volt 2004-ben, a sikere pedig elindította James Wan karrierjét, aki ma a mainstream horror egyik legismertebb arca. A folytatások persze egyre jobban eltávolodtak az első film szellemiségétől, azonban John Kramer története és a világnézete egy rothadó társadalomról, amiben a kiváltságos elnyom mindenki mást, akik ahelyett, hogy összefognának, empátia nélkül törnek előre, nem törődve azzal, hogy mit vagy kit tesznek tönkre önző és önpusztító életstílusukkal, életben tartotta a sorozatot. Pedig ekkor a franchise már alig volt több mint sima gyilokpornó kreatív csapdákkal. Bár már a harmadik epizódban elhalálozott, ez az első alkalom, hogy néhány újságcikken kívül nem látjuk a „kirakós” gyilkos arcát. A főszereplőnk, Zeke Banks felügyelő (Chris Rock) egy kemény, de erős, morális karakterrel rendelkező zsaru egy igen korrupt körzetben. Amikor feltűnik egy John Kramert másoló, korrupt rendőrökre specializálódó feltörekvő gyilkos, Banks zöldfülű partnerével (Max Minghella) kezd el nyomozni. Mindenki sáros valamennyire körülötte, még a saját apja is (Samuel L. Jackson). Az ártatlant a főszerepbe helyezni nem újdonság a sorozatban, többen játszották már a játékot mások bűneiért, és bár valamennyire itt más a helyzet, de úgy igazából mégsem. Sőt, ha azt nézzük, hogy mennyire különálló fejezetként reklámozták a Spirált, akkor még különösebb, hogy mennyire hasonló az eddigi installációkhoz az Újra játékbant leszámítva. Ez Darren Lynn Bousman negyedik Fűrész-filmje. A stílusa nem sokat változott, de ez nem probléma, mivel a rendezés az egyik legnagyobb pozitívum a filmben. Nem úgy a sztori. Fűrész-hagyomány a nagy csavar a filmek végén, a Spirálban azonban ezt még az általánosnál is könnyebb kitalálni, ám ez szerencsére nem teszi tönkre a szórakozást, hiszen a mű meglepően szórakoztató. Ez a rendezés mellett a színészgárdának köszönhető.
A fő oka annak, hogy anno minden évben kijöhetett egy Fűrész, az alacsony büdzsé volt. Ezeket a filmeket gyorsan le tudták forgatni olyan olcsón, ahogy csak lehetett. Ezért meglepő olyan kaliberű színészeket látni most, mint Samuel L. Jackson vagy Chris Rock. Ennek pedig örüljünk, mert az előbbit cenzúrázatlanul látni mindig szórakoztató, Rock pedig mindent belead, látszik, hogy érdekelte a projekt, és a stand-upos humorista háttere sem zavar be. A sztori kevés újat ad, a csavar borzalmasan kiszámítható, de a rendezés és a színészek miatt egy teljesen okés spin-off lett a Spirál.
93 perc, kanadai-amerikai
Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó cikkek:
Szólj hozzá!