Mediawave 2011 beszámoló
Szombathelyi fényírás – MEDIAWAVE 2011
Magyarország legbesorolhatatlanabb és épp ezért (is) legizgalmasabb filmes és kulturális fesztiválja, a Mediawave többszörösen is új helyzetben vágott neki az idei rendezvénynek.
Villányi Dániel
Egyrészt majd’ húsz évnyi győri tartózkodás után tavaly a „fényírók fesztiválja” költözni kényszerült a szülővárosából, az új helyszínnel, Szombathellyel pedig még a második évben sem sikerült teljesen egymásra találnia a Mediawave-nek, ami a látogatók számán és a hangulaton sajnos érződött is. Másrészt a fesztivál idén először kényszerült elhagyni a jól bejáratott május eleji időpontot, vélhetően a pont oda csúszó Filmszemle elől való kitérés okán, így ugyan lemondani kényszerültünk az érettségire siető kipirult arcú lányok látványáról, de legalább egy kiadós hidegfront sem tudta (volna) napokra befagyasztani a Mediawave-et. Harmadrészt az MMKA megszűnése és az állami kultúrafinanszírozás megszorításai miatt még a korábbinál is kisebb költségvetésből dolgozhattak idén a szervezők, így lemondani kényszerültek (főleg zenei fronton) néhány sztárvendégről, de még ez a szűkösebb program is becsületére válna bármelyik másik hazai fesztiválnak.
A Mediawave érezhetően kitörni igyekszik néhány éve a „rövidfilmes fesztivál” skatulyából, és egyre nagyobb hangsúlyt fektet a (korábban külön nem is versenyző) nagyjátékfilmekre. Így idén már olyan neves alkotások is megjelenhettek itt, mint Hajdu Szabolcs sokszor díjnyertes Bibliotheque Pascalja; a francia Különleges bánásmód, melyben Isabelle Huppert egy kiöregedő luxusprostituáltat alakít drámai erővel; az egyedi világú, antiutópisztikus Metropia című svéd animációs sci-fi, melyhez olyan sztárok adták a hangjukat, mint Vincent Gallo, Juliette Lewis, vagy Udo Kier; vagy éppen a végül a fődíjat is elnyerő orosz Csendes lelkek, amely egy csöpp finnugor kultúra, a meryák területére vezető különleges hangulatú road movie.
Noha évről évre erősödik a játékfilmes mezőny, a Mediawave legnagyobb erősségei még mindig a dokumentum-, és az animációs filmek. A fesztivál mindkét kategóriában évről évre olyan erős mezőnyt tud összehozni, melynek alkotásai gyakran korábban filmes szempontból ismeretlen területekről és témában érkeznek, formabontó vagy épp rendkívül egyéni filmnyelven szólnak, és sehol máshol nem láthatóak.
Az idei díjazottak listája:
„Felelős Társadalomért”-díj:
Le’ ehov et Sophia / Drága Sophia
Rendező: Ohad ITACH (Izrael)
Legjobb dokumentumfilm:
Rendező: FORGÁCS Péter (Magyar)
Legjobb animációs film:
Sáiva
Rendező: Tuva SYNNEVAG (Norvég)
Legjobb kísérleti film:
La Gran Carrera / A nagy futam
Rendező: Kote CAMACHO (Spanyolország)
A zsűri fődíja:
Ovsyanki / Csendes Lelkek
Rendező: Aleksei FEDORCHENKO (Oroszország)
A zsűri különdíja a legjobb művészi kivitelezésért:
Bibliothéque Pascal
Rendező: HAJDU Szabolcs (Magyarország- Németország)
Legjobb operatőr:
Bi, Dung So! / Ne félj, Bi!
Operatőr: Quang Pham Minh (Vietnám- Franciaország-Németország)
Legjobb kisjátékfilm:
Valami kék
Rendező: ZOMBORÁCZ Virág (Magyarország)
PÁRHUZAMOS KULTÚRÁÉRT DÍJ:
BOKA GÁBOR (HUN) – rendező, előadó, iparművész
HORVÁTH M. JUDIT (HUN) – fotográfus
Dr. MÁRIÁS (HUN) – író, muzsikus, képzőművész
SINAI VARGA GIZELLA (IRAN/HUN) – festőművész
TANAI ERZSÉBET (HUN) – népdalénekes, népzeneoktató
STEVAN KOVACS TICKMAYER (FRA/YUG) – muzsikus, zeneszerző
Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó cikkek:
Szólj hozzá!